loader image
Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Maxbizz is a values-driven consulting agency dedicated.

Gallery

Contact

+1-800-456-478-23

411 University St, Seattle

maxbizz@mail.com

Faydalı Bilgiler

EPAL MARKALAMA

EURO PALET LİSANSI(UIE-435-2)

EPAL DAMGASI

PALET NEDİR?

Paketlenen ürünlerin transpalet veya forklift aracılığıyla taşıma ve depolama esnasında zarar görmesini engellemek ve yer değiştirmeleri kolaylaştırmak amacıyla, ürünlerin altına konan ahşap, plastik, metal veya bunların bileşimiyle meydana gelen malzemeler sistemine palet denir. Bu nedenle dış ambalajın en önemli parçalarından biridir.

Üretim sırasında  genellikle ahşap malzemeler kullanılarak üretimi yapılan paletler, nevtürlü çivilerle daha dayanıklı olması için birleştirilir. Artan palet ihtiyaçları ile paletleri zararlı böcek ve haşeratın bir diğer ülkeye ulaşıp o ülkenin bitki sağlığına zarar vermesini önlemek amacıyla fumigasyon veya ısıl işleme tabi tutularak temizlenmektedir. Ürünlerin yükleme ve boşaltma işlemlerinde kullanılarak taşıma ve depolama maliyetlerinizin daha ekonomik hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Bunun yanı sıra ürünlerin özelliklerine, taşıma şekline ve boyutlarına bağlı olarak farklı palet çeşitlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar cp, çam, euro, metal, ahşap, tahta, plastik ve modül sandık olarak sıralayabiliriz.

EURO PALET

Uluslararası Demiryolları Birliği (International Union of Railways) tarafından onaylaması yapılan ve DIN 15146’da tarifini bulan Uluslararsı yaygın kullanımı 80×120 cm ölçülerinde standart bir palettir. Genel üretim ve kabul şartları UIC 435-2 talimatnamesinde temel olarak verilmiştir. Buna göre paletin dış ölçüleri 800×1200 -0+3 mm hassasiyetindedir.

Tahtada kullanılması gereken ahşap malzeme ölçüleri max. %22 nem oranında geçerli olan değerlerdir. EUR Palet olarak da bilinen paletin montajında kullanılan çivinin cinsinden, montajlama koordinatlarına kadar paletin dayanıklılığı maksimum düzeye çıkartacak özelliklerdedir.

Paletlerin üretibilmesi yetki dahilinde olup, kalite kontrolü uluslararası gözetim şirketleri tarafından denetlenmektedir.

Euro Palet’in en önemli özelliği çevreci olması olup, sonuçta tekrarlı ve tamir edilerek kullanılabilmesi nedeniyle maliyeti de düşüktür. Standart olması heryerde ve her sektörde kullanılabilmesine olanak verdiğinden, toplanarak daha ucuz bir bedelle tekrar satışa sunulabilmektedir.

Avrupa ülkeleri zamanla paletlerde standardizasyona giderek,ölçü,kalite,malzeme cinsi ve nem oranı,kullanılan çivi vb. özelliklerini saptamışlardır.Bu standartlara uygun paletler   EURO PALET olarak anılmaya başlanmıştır.

EURO PALET ÖLÇÜLERİ : 80cm x120cm

AMERİKA DA :100cm x120 cmdir.

EPAL (AVRUPA PALETÇİLER DERNEĞİ)

EPAL KİMDİR?(EUR EPAL Palet)

European Pallet Association (kısaca EPAL) dünya çapında kalite güvenceli EPAL/EUR-Paletleri için tek isimdir.EPAL Europalet standartlarına uygun paletlere EPAL damgası vurulması için,palet üreticilerine yetki veren ve bu yetkinin doğru kullanımını denetleyen kuruluştur.

500 milyon adedi aşan palet hacimli dünya çapındaki en büyük palet havuzu, satın alınmış olan paletlerin değişimini temel alan essiz bir Havuz-Çözümünü sunuyor. Bir kez satın alınan paletler uluslar arası partnerlerle sorunsuz değiştirilebiliniyor ve böylece sürekli masraflar asgariye düşüyor ve nakliyelerin verimliliği artırılıyor ve sonuç itibariyle çevre korunuyor.

STANDART ÜRETİMİ YAPMAK İSTEYEN FİRMALARIN FABRİKALARINDA OLMASI GEREKENLER

*Çelik yapım şablonları (alt parça -üst parça imalat yapım şablonu,çivi resmi için şablon.)

*Nem ölçme cihazı.

*Kalite kontrol için çelik şablonlar.

*Şartnamede belirtilen deneylerin (köşe düşürme ve yırtılma mukavemet deneyleri)yapılabilmesi için,fabrikada bir düzenek hazırlanması veya bu mümkün olmuyorsa, deneylerin nerede yaptırılabileceğinin bildirilmesi.

*Yakma(damgalama)tertibatı.

*En az 2000 adet paleti muhafaza edecek kapasitede kapalı bir alan bulunması.

*Üretimin seri olması.

*Üretimden sorumlu bir teknik elemanın bulunması.

TEPAL (TÜM EPAL ÜRETİCİLERİ KALİTE DERNEĞİ)

TEPAL, Türkiye’de ‘Eur Palet’ üretimini de kullanımını yaygınlaştırmak için 2010 yılında İzmir de kurulmuştur….

Eur Palet iç piyasada kullanıldığında da işletmelere ve Türkiye ekonomisine büyük kazançlar sağlıyor. Bugün için Türkiye’de yılda sadece 2 milyon Eur Palet üretiliyor. Derneğin amacı  sayıyı ilk etapta 5 milyona çıkarmak. Asıl hedefi ise yıllık 10 milyonluk üretim rakamına ulaştırmak. .

Görevi Eur Palet konusunda kamuoyuna, üreticilere ve kullanıcılara yönelik olarak eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yürütmektir.

Eur Palet denince sadece malın yükleme ve boşaltmasını kolaylaştıran ekipmanlar anlaşılmamalı. Bu ürünler uzun ömürlüdür. Tamir edilebiliyorlar ve sürekli dolaşımda oldukları için ikinci el piyasası var. Bu da nakit değeri taşıdıklarını ifade ediyor. Tek kullanımlık olmadığı için çevreci bir ürün” 

 

SAHTE PALET ÜRETİMİ VE SEVKİYATI

EPAL/EUR-Paletlerinin diğer palet tipleriyle kıyaslandığında birçok avantajı mevcut ve marka olarak yasal koruma altındadır. Diğer marka ve kaliteli ürünler gibi EPAL/EUR-Paletleri de sahte palet seklindeki artan ürün korsanlarıyla savaşmak zorunda kalıyor. Sahte paletler değiştirilemiyor ve teknik kusurlarından dolayı yoğun dezavantajlar meydana geliyor ve istenmeyen sürprizlere karşılaşılıyor. EPAL kullanıcıların ve nakil edilen malların korunması amacıyla sahte palet sevkiyatların her birini yasal olarak takip etmeye çalışıyor ve sahtekârları ve sahte paletleri dolaşıma getirenleri istisnasız olarak ihbar ediyor, eğer cezalandırıcı vazgeçme ve tekrar etmeme beyanatını imzalamazlarsa. EPAL tarafından izin verilen ve denetlenen bir isletme tarafından üretilmeyen EPAL/EUR-Paletlerin satışı    EPAL’in marka haklarının ihlalidir. Sahtekârlar yoğun para cezasının yani sıra yüksek meblağdaki  dava masraflarını ve sahte paletlerin imha etme masraflarını da üstlenmek zorundadırlar.